Vlagyimir Putyin tudja, kire támaszkodhat, elárulta a titkos receptet

Az orosz elnök bízik benne, hogy Oroszország és Európa viszonya a jövőben újjáépülhet.

Fontos változásról számolt be az amerikai lap.
Az amerikai és nyugati tisztviselők által megismert új hírszerzési adatok arra utalnak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háborúban a rövidebb távú célokra, az általa elfoglalt területek megszilárdítására és az ország küszködő gazdaságának fellendítésére helyezte át a figyelmét – közölte a CNN-nel több, az ügyhöz közel álló személy.
Ez a legutóbbi amerikai és nyugati hírszerzési értékelésekhez képest változást jelent, amelyek azt sugallták, hogy Putyin úgy érezte, a háború helyzete az előnyére válik, s megvan a lendülete és az emberi erőforrása ahhoz, hogy hosszabb ideig harcoljon a tétovázó Ukrajna ellen, és elfoglalja az egész országot.
Az a felfogás, hogy Putyin esetleg megváltoztatta a gondolkodásmódját, erősítette Donald Trump elnök és tárgyalói azon meggyőződését, hogy az orosz elnök talán hajlandóbb lesz megfontolni egy esetleges békemegállapodást, mint a múltban – közölte a CNN-nel két, az ügyhöz közel álló amerikai forrás.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök bízik benne, hogy Oroszország és Európa viszonya a jövőben újjáépülhet.
A magas rangú amerikai tisztviselők azonban továbbra is szkeptikusak Putyinnal és a folyamatban lévő tárgyalásokon ismételten tett kijelentésével szemben, miszerint békemegállapodást akar – annak ellenére, hogy az Egyesült Államok javaslata hihetetlenül nagylelkű Oroszországgal szemben, átadva nekik az elfoglalt területek nagy részét. Széles körben elterjedt az a nézet is, hogy
még ha Oroszország bele is egyezik a megállapodás egy változatába, akkor is a háború folytatására törekedhet,
és hosszú távon megpróbálhatja elfoglalni Ukrajna nagyobb részét.
„Azt hiszem, talán azon gondolkodik, hogy mi egy észszerű rövid távú célkitűzés” – mondta egy magas rangú nyugati hírszerző tisztviselő.
Az egyre dühösebb Trump-adminisztráció által gyakorolt nyomás, amely további szankciókkal és az orosz gazdasággal további küszködésével fenyeget, potenciálisan nehéz helyzetbe hozza Putyint. A tárgyalásokon nagy hangsúlyt fektettek az USA és Oroszország közötti befektetési lehetőségekre is, amennyiben a háború véget ér; olyan lehetőségekre, amelyeket az Egyesült Államok „történelmi jelentőségűnek” nevezett.
„Mindez valójában attól függ, hogy az Egyesült Államok mit hajlandó letenni az asztalra, hogy Putyin ne csak belföldön hirdethessen győzelmet” – folytatta a tisztviselő –, „hanem valóban úgy érezze, hogy elért valamit, ami megér egy jelentős szünetet, és majd talán valamikor később újrakezdi a harcot.”
A tisztviselő rámutatott Putyin ismételt utalásaira az orosz nép történelmi gyökereire, és azt mondta, hogy „hosszú távú célként” tekint Ukrajna nagyobb részének elfoglalására, „legalábbis azokat a részeket, amelyek Putyin szemében az orosz civilizáció bölcsőjét jelentik”.
Moszkva hajlandó „együttműködni” az Egyesült Államokkal, és korlátozni közvetlen céljait, hogy javítsa kapcsolatait Washingtonnal – értett egyet egy magas rangú európai tisztviselő –,
de „egyértelműen nem adta fel maximalista háborús céljait”.
A Kreml abban reménykedik, hogy egy jobb amerikai kapcsolat „eltereli a figyelmet egy taktikai tűzszünet után, s hogy ezután katonai, gazdasági, információs és politikai eszközök kombinációját használhatják fel Putyin végső céljainak eléréséhez Ukrajnában és azon túl” – mondta a tisztviselő.
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszországban már zajlanak a jubileumi győzelmi díszszemle előkészületei.
Az év elején amerikai hírszerző tisztviselők figyelmeztették a mostani, magas rangú Trump-tanácsadókat, hogy Ukrajna ellenőrzése továbbra is Putyin legfontosabb prioritása a rezsim fennmaradása mellett, és arra figyelmeztettek, hogy hajlandó kihasználni az új amerikai kormányzat esetleges tárgyalási sietségét – állítja egy, a beszélgetéseket ismerő forrás.
„Putyin gondolkodásmódja azért változott, mert úgy gondolja, hogy van egy vele szimpatizáló amerikai elnök, aki nem tudja, mit csinál, és jobban érdeklik a rövid távú győzelmek” – mondta Jason Crow demokrata képviselő, aki a Képviselőház hírszerzési bizottságának tagja. Putyin szerinte „úgy gondolja, hogy létrejöhet egy megállapodás, és azt egyszerűen nem fogják érvényesíteni”.
A Trump alatt megkezdett tárgyalások során Ukrajna vezetői többször is kérték az Egyesült Államokat és Európát, hogy nyújtsanak biztonsági segítséget és garanciákat egy lehetséges paktum részeként, hogy még ha Ukrajna átad is területeket, Oroszország ne tudjon újraindítani egy háborút az ország nagyobb részének megszerzése érdekében.
Az orosz cél az, hogy a lehető legtöbb elfoglalt területet elismerjék, és a lehető leggyengébb Ukrajnát hagyják meg”
– mondta egy magas rangú amerikai tisztviselő, aki azzal érvelt: „nincs semmi jel” arra, hogy Putyin ténylegesen meghódíthatná Ukrajna többi részét, amikor erői már régóta nem tudták jelentősen elmozdítani a frontvonalakat.
Tehát Putyin gondolkodásmódjának bármilyen változása ebből a felismerésből és a Trump-adminisztráció azon erőfeszítéseiből fakad, hogy a két felet tárgyalásokba vonja a konfliktus lezárásáról – mondta a tisztviselő.
A minap JD Vance alelnök jelezte, hogy
az Egyesült Államok az esetleges fegyverszünetet „valahol a jelenlegi frontvonalak közelében” képzeli el, „bizonyos területi cserékkel”.
Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy az Egyesült Államok kész elismerni Oroszország fennhatóságát a Krím-félszigeten, míg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ezen a héten azt mondta, hogy Moszkva mind az öt, Oroszország által birtokolt ukrán tartomány nemzetközi elismerését akarja, amit viszont Kijev elutasít.
Trump eddig következetesen hangsúlyozta, hogy szerinte Putyin békét akar, és optimizmusát fejezte ki egy lehetséges megállapodással kapcsolatban, de szombaton arról beszélt, már nem biztos abban, hogy Putyin békét akar.
Ezt is ajánljuk a témában
Rövidesen egy dokumentumfilm jelenik meg az orosz elnökről, abból származik a jelenet.
Fotó: ALEXANDER KAZAKOV / POOL / AFP